TBMM’de Elektronik ticaretin düzenlemesi hakkındaki kanun tasarısı devam  ediyor. Ele alınan tasari iletişimin gizliliğini, kişisel verileri korumayı ve tüketiciyi E-Ticaret’te korumayı amaçlıyor.

Tamamen tüketicilere göre düzenlenen bu yasa da firmalar, tüketicilerin onayı olmadan SMS ve e-posta gönderimi yapamayacak. Firmalar bu izni sözleşme veya üye olurken tıklama yöntemiyle alabiliyorken, üyelerine izin almadan internet veya mobil üzerinden ticari elektonik ileti göndermesi durumunda 5 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Yasa aynı zamanda, tüketicilere bu sözleşmeyi onayladıktan sonra da dileği zaman herhangi bir gerekçe olmadan vazgeçebilme hakkı veriyor. Firmalar, tüketicilerinin bu iletileri almak istemediğini belirmesinden sonra 3 gün içinde elektronik ileti gönderimini durdurmaması durumunda ise 15 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacağı belirtiliyor.

Tüketicilerin online olarak yaptıkları alışverişlerde, satıcıların ürün bilgileri, sipariş koşulları ve ücretleri hakkındaki tüm bilgilerin ödeme yapma aşamasından önce belirtilmesini de satıcılara zorunlu kılıyor.

E-Ticaretin düzenlenmedi hakkında ki yeni tasarının tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.