Çalışma hayatında kişilerin kendilerine has yetenek bilgi ve birikimleri olsa da bireyler yeteneklerini iş dünyasında faaliyete dönüştürdüğünde eksik kaldıkları noktalar mutlaka vardır. Eksik noktaları tamamlamak için iyi bir tamamlayıcı takım arkadaşlarına ihtiyaç duyulur. Önemli olan takım olarak çalışırken eksik noktaları tamamlayanların “takım arkadaşları ” olduğunun farkına varıp Egolarımıza yenik düşmemektir.

 

İyi bir takım farklı yeteneklerin bir araya gelmesiyle oluşur. Şirketlerin verimliliklerini arttırıp başarıyı yakalamak ve belirledikleri hedefe ulaşması için ekiplerin ve bireylerin takım ruhunu yakalaması ve fikir alışverişinde bulunarak birlikte adım atmaları önemli bir nokta. Aynı zamanda takım çalışması pozitif bir sinerji yaratarak, örgütün geneldeki performansını arttırma çabasıdır. Cristano Ronalda müthiş bir yetenek olmasına karşın 11 kişilik takımın sadece 1 üyesi dir. golü atması için diğer takım arkadaşlarının organize bir şekilde topu ona çıkarması gerekir!!! İş hayatında şirketler iyi partnerlere sahipseler başarı düzeyleri bir o kadar daha artacaktır.

 

Aslında yıllar önce ATA’larımızın da söylediği gibi; ” bir elin nesi var iki elin sesi var ”

 

Peki takım kurmak başarı için yeterli midir ?

 

Tabi ki hayır, takım üyelerinin birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip olup , kendi alanlarında uzman (dinleyici, aktarıcı, kriz çözücü, tecrübeli vb. ) olmaları gerekir. Ve en önemlisi takımı yöneten gerçek bir takım lideri olmalıdır.

 

Peki, takım içinde ‘’lider’’ kim olmalıdır ?

 

Bir sonraki blog yazımda bulabilirsiniz :))