Site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden ve iki nokta arasındaki veri iletişimini şifreli olarak uygulayan SSL, web sitelerinde kullanılmadığı takdirde Chrome tarafından “Güvenli Değil” ibaresi ile belirtilecek.

Dünya’nın en çok kullanılan arama motoru Google, 8 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirdiği duyuru neticesinde Chrome’un 68.sürümü ile beraberinde SSL kullanmayan web sitelerini “Güvenli Değil” ibaresi ile kullanıcılara bildireceğini duyurdu. Chrome’un 68.sürümünün ise Temmuz 2018 tarihi itibari ile kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Eylül 2018 tarihi itibari ile yayınlanması planlanan Chrome’un 69. sürümü ile birlikte ise “Güvenli” etiketi kaldırılacak ve 70. sürüm ile birlikte “HTTPS” standart bir hale gelecek. Ayrıca ekstra olarak adres çubuğunda herhangi bir etiket ise bulunmayacak.

70. Chrome sürümü yayınlandıktan sonra ise “HTTPS” kullanmayan web sitelerinde kullanıcı adı, şifre gibi form alanlarında veri girilmeye çalışıldığ*ında bar kısmında aşağıdaki görselde örneği gösterildiği gibi uyarı verecek.

Kaynaklar

https://security.googleblog.com/2018/02/a-secure-web-is-here-to-stay.html
https://blog.chromium.org/2018/05/evolving-chromes-security-indicators.html