SEO, kelime anlamı olarak İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması olup, Arama Motoru Optimizasyonu anlamını taşır.

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizi ve içeriğini çevrimiçi arama sonuçlarında doğru şekilde gözükecek şekilde ayarlanması ve sayfanızın arama sonuçlarında üst sıralarda gözükmesini sağlamayı hedeflemektir.

Pek çok pazarlama taktiği, kitlenize ulaşmanıza güvenirken, SEO ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgileri aktif olarak aradıklarında, kullanıcılara ulaşma gücüne sahip olmanızı sağlar.

SEO, organik arama sonuçlarında görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olur, ücretli arama sonuçlarıyla karıştırılmamalıdır.

SEO neden bu kadar önemli?

Web sitenizin arama motorları için optimize etmiyorsanız, potansiyel müşterilerinizi rakiplerinize kaybetme riskiyle karşı karşıyasınızdır, çünkü rakip web siteleri, arama motorlarında sizin sonuçlarınızdan daha yukarıda gözükecektir.

Yeni bir ayakkabıyı iyi bir fiyata alabilmek için veya zor bulunan bir ürünü hangi mağazalarda bulabileceğinizi öğrenmek için, Google’ da her gün kaç arama yaptığınızı bir düşünün.

Birisi sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgili bilgileri ararken, Google arama sonuçlarında görünmek istersiniz.

Araştırmalar, Google aramalarından gelen trafiğin %60’ ı nın ilk üç arama sonuçlarında görünen web sitelerine gittiğini gösteriyor. Bu sebeple Google aramalarında göze çarpacak şekilde ilk sıralarda olmanız gerekiyor.

Arama motorları işletmenizin nerede olduğunu belirler

Arama motorları, insanlara alakalı bilgiler sunmaya yardımcı olmak için algoritmalar kullanır.

Web sitenizin 27. sayfa yerine 1. sayfada görünmesini sağlamak için, işletmenizle ilgili önemli konulara odaklanmanız gerekir.

Sitenizin sıralaması, site içi ve site dışı faktörlere göre belirlenir.

Site içi:

Arama motorları, belirli bir konu üzerinde düzenli olarak yeni içerik yayınlayan web sitelerine daha yüksek sıralamalar vermektedir. Örneğin, bir emlak ofisine sahipseniz, ev satın alma ipuçlarına düzenli blog gönderileri yayınlamak çevrimiçi erişimleri oluşturmaya başlayacaktır.

Site dışı:

Arama motorları, sizin sitenizin sayfalarına, sizin sitenizde yayın yaptığınız konuları içeren başka sitelerdeki sayfalardan sizin sayfalarınıza geri dönüş yapıldığını(Backlink) görmek ister. Diğer web siteleri içeriğinize bağlandığında veya kullanıcılar içeriğinizi sosyal medya üzerinde paylaştıklarında, arama sonuçlarında belirgin bir şekilde listelenme şansınız daha yüksektir.

SEO’ ya nasıl başlayabilirsiniz?

Arama motorlarını etkilemek zaman alır, ancak alakalı bir kitleye ulaşmaya başladığınızda, sıralamanız yükselmeye başlar. Eğer yeni başlıyorsanız, odaklanmanız gereken en uygun şey alakalı bir kitleye ulaşmaya çalışmak olacaktır.

Ev satın almak için genel ipuçları yazmaktan ziyade, web sitenizde kitlenizle ilgili belirli soruları yanıtlayan içerik yayınlayın.

Emlak örneğine dönmemiz gerekirse, şu tip konularda yazmamız faydalı olacaktır; “İstanbul’ da ev satın almak için en uygun zaman, ne zamandır?” veya “2019’ da Bebek konut piyasası tahmini nedir?”

Ve içerik yazmaya başladığınızda, e-posta bülteninizde ve sosyal medya kanallarınızda tanıtmak suretiyle bazı erken erişimleri oluşturmaya başlayın.

İşletmeniz için SEO çalışması yapmaya hazır mısınız?

Hala SEO’ yu kafa karıştırıcı bir pazarlama stratejisi olduğunu düşünüyorsanız, sorun değil.

Web sitenizi işinize yarar sağlayan güvenilir bir kaynağa dönüştürmenize yardımcı olacak size özel SEO hizmetlerimiz var.

Bilgilerinizi bırakın sizi SEO hizmetlerimiz konusunda ücretsiz bilgilendirelim.

Yazar: METİN EREN