E-Ticarete “Güven Damgası”

İnternet alışverişlerinde güvenliği üst düzeye çıkaracak, gizlilik ve hizmet kalitesinde yaşanan endişeleri giderecek ve e-ticareti geliştirecek “Güven Damgası Sistemi” geliyor..

Bir süredir bu sistem üzerinde çalışan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, hazırladığı sisteme ilişkin tebliğ taslağını 7 ay önce bakanlığın internet sitesi üzerinde görüşe açarak meslek kuruluşları, dernek, federasyon, sektörün temsilcileri ve tüketicilerden gelen görüşler alındı. Tüm bu çalışmaların ardından son şekli verilen tebliğ, önümüzdeki günlerde Resmi Gazete de yayımlanarak hayata geçirilecek. Sistemin ayrıntılarını anlatan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Sisteme dahil olmak isteyen e-ticaret siteleri, tebliğde yer verilen güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarını yerine getirdikten sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yetkilendirilen Güven Damgası Sağlayıcıya (GDS) başvuruda bulunacaklar.

Standartlara uyduğu tespit edilen e-ticaret sitelerine GDS tarafından güven damgası tahsis edilecek. Böylece güven damgasını internet sitesinde gören vatandaşlarımız e-ticaret sitesinin belirli güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarını yerine getirdiğini, güvenilir bir otorite tarafından denetlendiğini bilecek ve alışveriş yaparken kendini güvende hissedecekler” dedi..
Amaçlarının internet üzerinden alışverişlerde gizliliği temin etmek olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, “Bundan sonra bu damgayı alan sitelerdeki denetimler ve gizlilik daha da dikkatli bir şekilde takip edilecek” dedi..