Hüseyin Temel

Dünyada İnternete Girmeyen Kimse Kalmasın

Yazar : - 14.08.2014


Dünyada İnternete Girmeyen Kimse Kalmasın

Facebook'un "Dünyada internete giremeyen kimse kalmasın" projesine Afrika’dan start verdi.

"Dünyada internete giremeyen kimse kalmasın" projesiyle Mark Zuckerberg’in geçen sene temelleri atılan proje internet.org ilk meyvelerini almaya başladı. Facebook projenin Android ve web uygulamalarını yayınlayarak  hedefini Afrika'ya yöneltti ve Zambiya'daki kullanıcılara ücretsiz internet erişimi sağlamak için start verdi.

Geçen sene Ağustos ayında Facebook; Ericsson,Nokia ve Samsung gibi teknoloji devlerinin işbirliğiyle birlikte internet erişimi olmayan bölgelere internek götürmek için internet.org projesini başlatmıştı.

Dünyada sadece 2,7 milyar insanın internete erişebildiğini söyleyen Mark Zuckerberg dünya nüfusunun sadece üçte birinin internete girebildiğini ve amacının bu haktan herkesin yararlanmasını sağlamak olduğunu belirtmişti.

Yaklaşık bir senedir bu projeyi hayata geçirmek için kolları sıvayan ve çalışmalar yapan ve hatta interneti yaygınlaştırmak için insansız hava araçları geliştirmeye kadar varan Mark, bu alanda ilk adımı attı ve Afrika ülkesi olan Zambiyalılara ücretsiz internet erişimi girişimini sunmaya başladı.

Zambiya’daki yerel bir GSM firması olan Airtel ile işbirliğine giden Facebook yayınladığı Android ve web uygulamalarından kullanıcıların içinde Facebook, Messenger, Google arama ve Wikipedia’nın da bulunduğu 13 farklı servise ücretsiz olarak bağlanmasını sağlamaya başladığını duyurdu.

İnternet.org’un uygulamaları sayesinde Zambiya’da bulunan kullanıcıların sağlık, iş ve lokal bilgi servislerine hiçbir veri ücreti ödemeden ulaşabileceğini söyleyen Facebook böylelikle daha fazla kişiyi online dünyaya kazandıracaklarını söylüyor. Son olarak kullanıcıların bu servisleri daraltılmış halleriyle kullanabileceklerini de belirtmekte fayda var.

İlk ücretsiz internet erişimi girişimine Zambiya’dan başlayan Facebook’un sıradaki hedefinde ise öncelikli olarak Afrika’daki diğer gelişmekte olan ülkelere bu hizmetini yaymak var.

14.08.2014 - Facebook
 

KATEGORİLER

ETİKETLER

TAKİP EDİN


  • Bebekcaddesi , Bebek sektöründe müşteri memnuniyeti ana fikriyle e-ticaret hayatına başladı. AdWorld ailesi tüm internet mecrasındaki reklamlarımızı ve yazılım ...
    Bebekcaddesi Mustafa UTKU - Kurucu Ortak

  • Sitemizi kurmadan önce tasarımları ve verdiği bilgiler ile ayrıca kurulum esnasındaki yardımları ile AdWorld ailesine sonsuz teşekkürleri bir borç bilirim. ...
    Perde Dünyam Yunus Emre POLAT - Yönetici

  • Ginto Pırlanta, online pırlanta ve değerli maden satışı yapan bir markadır, buda çok dürüst güvenilir online mağazamızda bize yol gösterici bir iş ortağı gereks ...
    Ginto Pırlanta Özer DURAK - Yönetici